У организацији Удружења Срба у Словачкој, 10. априла 2014. године у историјском здању палате у Мојмировцима организована је изложба „Спој”, која је обухватила три изложбене поставке – изложбу фотографија бомбардовања СР Југославије 1999. године, изложбу скулптура српског вајара Стојадина Цветковића, који живи у Мађарској, и експоната народних ношњи из Републике Србије.
Изложби је присуствовало преко 100 званица, представници Удружења српско-словачког пријатељства, представници политичког, економског, научног и културног живота из Нитре и других градова, као и представници Војске Словачке. Изложби је присуствовала и делегација из Арадца, која одржава пријатељске односе са Мојмировцима.
Централна изложба фоторгафија о бомбардовању Новог Сада и Србије, које је извршено авионима НАТО алијансе је инсталирана на петнаестогодишњицу бомбардовања Савезне републике Југославије и трајаће све до 10. маја. Већину фотографија је урадио Мартин Цандир, реномирани фотограф из Новог Сада а аутор изложбе је Стане Рибич, председник Удружења Срба у Словачкој.
Изложба коморних скулптура Стојадина Цветковића, академског вајара, врхунског уметника који моментално живи у Ђули у Мађарској, је четврта по реду изложба која је организована у Словачој. Изложено је 18 скулптура рађених у гипсу, вештачком камену или дрвету.
Историјско здање палате у Мојмировцима
Палата коју је изградио Имрих Хуњади 1721 године је изграђена у барокном стилу. Пожар који је захватио палату у великој мери је оштетио постојеће објекте који су реновирани у класичном стилу. Око палте се налазио велики парк са ретким егзотичним дрвећем, жбуновима и биљкама. Неколико десетина година је спадао у најлепше паркове Горње Угарске. Део палате је била и зграда у којој су се одгајивале племените расе арапских, италијанских и шпанских коња. Све до краја 2. Светског рата у палати су живели потомци познатог племeнитог рода Хуњади, а по њиховом одласку објекти су се користили као касарне, станови за учитеље, лекарске ординације, кафана, а на крају је у њима била школа. Данас се тамо налази модеран и успешан конгресни и хотелски центар.
Народне ношње из Србије су изложене на фигурама у природној величини. Укупно је изложено 5 народних ношњи, једна мушка и четири женске. Две женске народне ношње и једна мушка су из Шумадије а по једна из Тимочког краја и српска из Црне Горе.
После мелодије Е. Грига коју је извела пијанисткиња Јела Јанајевова, уводну реч је имао Штефан Бугар, домаћин и директор хотела који је поздравио присутне госте, као и организаторе ове манифестације. Амбасадор Србије у Словачкој, Шани Дермаку који је и покровитељ ове манифестације је у свом говору поздравио све присутне а посебно Стојадина Цветковића коме је поклонио књигу о 1. српском устанку. Кустос изложбе је др Владимир Томчик. Испрад Савета Владе Словачке Републике, присутне је поздравила Матеа Буцало, представник владине Канцеларије Словачке Републике за националне мањине.
Душан Шчевик, заменик председника невладине организације ПРО МЕМОРИА ВЕТЕРАНОРУМ /PRO MEMORIA VETERANORUM и Ото Бењо председник Удружења српско – словачког пријатељства су Стојадину Цветковићу доделили почасно признање за сарадњу као партизанском борцу и ветерану из II Светског рата специјално допутовали да би присуствовали отварању ове изложбе. Делегацију из Арадца коју је предводио Јано Јаношик је угостио председник Мојмировца, Имрих Ковач. Били су присутни и Јевгениј Сергејевич Борисенко, заменик војног аташеа Русије, Елена Арнаудова са супругом као и многи пријатељи српске културе.
Стане Рибић