Izložba „SPOJ“ u Slovačkoj

U organizaciji Udruženja Srba u Slovačkoj, 10. aprila 2014. godine u istorijskom zdanju palate u Mojmirovcima organizovana je izložba „Spoj”, koja je obuhvatila tri izložbene postavke – izložbu fotografija bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine, izložbu skulptura srpskog vajara Stojadina Cvetkovića, koji živi u Mađarskoj, i eksponata narodnih nošnji iz Republike Srbije.

Ambasador Šani Dermaku (desno) i Stojadin Cvetković (levo)
Ambasador Šani Dermaku (desno) i Stojadin Cvetković (levo)

Izložbi je prisustvovalo preko 100 zvanica, predstavnici Udruženja srpsko-slovačkog prijateljstva, predstavnici političkog, ekonomskog, naučnog i kulturnog života iz Nitre i drugih gradova, kao i predstavnici Vojske Slovačke. Izložbi je prisustvovala i delegacija iz Aradca, koja održava prijateljske odnose sa Mojmirovcima.

Centralna izložba fotorgafija o bombardovanju Novog Sada i Srbije, koje je izvršeno avionima NATO alijanse je instalirana na petnaestogodišnjicu bombardovanja Savezne republike Jugoslavije i trajaće sve do 10. maja. Većinu fotografija je uradio Martin Candir, renomirani fotograf iz Novog Sada a autor izložbe je Stane Ribič, predsednik Udruženja Srba u Slovačkoj.

Izložba komornih skulptura Stojadina Cvetkovića, akademskog vajara, vrhunskog umetnika koji momentalno živi u Đuli u Mađarskoj, je četvrta po redu izložba koja je organizovana u Slovačoj. Izloženo je 18 skulptura rađenih u gipsu, veštačkom kamenu ili drvetu.

Istorijsko zdanje palate u Mojmirovcima

Palata koju je izgradio Imrih Hunjadi 1721 godine je izgrađena u baroknom stilu. Požar koji je zahvatio palatu u velikoj meri je oštetio postojeće objekte koji su renovirani u klasičnom stilu. Oko palte se nalazio veliki park sa retkim egzotičnim drvećem, žbunovima i biljkama. Nekoliko desetina godina je spadao u najlepše parkove Gornje Ugarske. Deo palate je bila i zgrada u kojoj su se odgajivale plemenite rase arapskih, italijanskih i španskih konja. Sve do kraja 2. Svetskog rata u palati su živeli potomci poznatog plemenitog roda Hunjadi, a po njihovom odlasku objekti su se koristili kao kasarne, stanovi za učitelje, lekarske ordinacije, kafana, a na kraju je u njima bila škola. Danas se tamo nalazi moderan i uspešan kongresni i hotelski centar.

Narodne nošnje iz Srbije su izložene na figurama u prirodnoj veličini. Ukupno je izloženo 5 narodnih nošnji, jedna muška i četiri ženske. Dve ženske narodne nošnje i jedna muška su iz Šumadije a po jedna iz Timočkog kraja i srpska iz Crne Gore.

Posle melodije E. Griga koju je izvela pijanistkinja Jela Janajevova, uvodnu reč je imao Štefan Bugar, domaćin i direktor hotela koji je pozdravio prisutne goste, kao i organizatore ove manifestacije. Ambasador Srbije u Slovačkoj, Šani Dermaku koji je i pokrovitelj ove manifestacije je u svom govoru pozdravio sve prisutne a posebno Stojadina Cvetkovića kome je poklonio knjigu o 1. srpskom ustanku. Kustos izložbe je dr Vladimir Tomčik. Isprad Saveta Vlade Slovačke Republike, prisutne je pozdravila Matea Bucalo, predstavnik vladine Kancelarije Slovačke Republike za nacionalne manjine.

Dušan Ščevik, zamenik predsednika nevladine organizacije PRO MEMORIA VETERANORUM /PRO MEMORIA VETERANORUM i Oto Benjo predsednik Udruženja srpsko – slovačkog prijateljstva su Stojadinu Cvetkoviću dodelili počasno priznanje za saradnju kao partizanskom borcu i veteranu iz II Svetskog rata specijalno doputovali da bi prisustvovali otvaranju ove izložbe. Delegaciju iz Aradca koju je predvodio Jano Janošik je ugostio predsednik Mojmirovca, Imrih Kovač. Bili su prisutni i Jevgenij Sergejevič Borisenko, zamenik vojnog atašea Rusije, Elena Arnaudova sa suprugom kao i mnogi prijatelji srpske kulture.

Stane Ribić

Check Also

Gujon: Za Srbe u regionu 1,5 miliona €, širi se mreža škola srpskog

Budžet Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, za narednu godinu, namenjen Srbima …