Obeležavanje 100-godišnjice podizanja srpske zastave ispred Bele kuće

Izvor: Vlada RS

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić bila je sinoć domaćin svečanosti u Kongresu SAD u Vašingtonu, koja je održana povodom obeležavanja 100-godišnjice podizanja srpske zastave ispred Bele kuće. Svečanosti je prisustvovao i prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

,,Danas se sećamo jedinstvenog događaja, kada se pre 100 godina srpska zastava zavijorila ispred Bele kuće. Takva počast odata je samo dva puta u istoriji Sjedinjenih Američkih Država – Srbiji i Francuskoj“, naglasila je Brnabić tokom obraćanja zvanicama.

Premijerka je istakla da je Amerika, predvođena predsednikom Vudro Vilsonom, time iskazala veliku čast svim srpskim žrtvama u Prvom svetskom ratu, kao i jaku podršku i naklonost prema narodu Srbije.

,,Ovde sam da vam, u ime Srbije, od srca iskažem zahvalnost na toj podršci i naklonosti vaših hrabrih vođa od pre 100 godina“, naglasila je ona i dodala da su dva naroda delila zajedničke vrednosti slobode i oslobođenja.

Brnabić je rekla da je Srbija u Velikom ratu od 1914. do 1918. godine izgubila više od četvrtine stanovništva, kao i da je čitava armija, vlada i značajan deo stanovništva morao da izbegne iz zemlje 1915. na grčko ostrvo Krf.

,,Naši preci su dokazali da su spremni da žrtvuju sve što imaju za slobodu i nezavisnost“, istakla je premijerka.

Brnabić je naglasila da se malo toga promenilo od tada i da narod Srbije i dalje jednako veruje u mir, pravdu i slobodu, što smo dokazali u Drugom svetskom ratu, kada smo se ponovo borili rame uz rame sa onima, uključujući i Sjedinjene Američke Države, koji su verovali u život a ne u smrt, u slobodu a ne u ugnjetavanje, u jednakost a ne u nadmoć.

Premijerka je istakla da je Srbija zahvalna svim svojim saveznicima i partnerima, jer su se kroz istoriju, zajedno sa njom, uvek borili da zaštite te vrednosti, koje su danas kamen temeljac modernog sveta.

Predsednica Vlade je rekla da su odnosi između naroda Srbije i SAD pre jednog veka bili na vrhuncu.

,,Tada se srpski diplomata Milenko Vesnić susreo sa predsednikom Vilsonom, a srpsku dijasporu u SAD vodio je jedan od naših najvećih naučnika – Mihajlo Pupin“, navela je Brnabić.

Ona je poručila da veruje kako i danas možemo ponovo da dostignemo taj nivo odnosa i da zajednički trenuci naše istorije iz Prvog i Drugog svetskog rata utiču na našu sadašnjost i oblikuju našu budućnost.

,,Iskreno verujem da su istorijski događaji koji su ujedinili naše narode, kakav je ovaj koga se danas sećamo, značajniji od onih koji nas razdvajaju“, naglasila je Brnabić.

Premijerka je istakla da je potrebno još mnogo toga da se uradi kako bismo se vratili na pozicije ne samo od pre 100 godina, već i na one od pre 30 godina, kada je naše tradicionalno partnerstvo i međusobna podrška prvi put dovedena u pitanje.

,,Moramo da čuvamo i negujemo zaostavštinu naše zajedničke borbe za slobodu, zbog čega sam srećna i počastvovana time što sam danas ovde. Takođe, jednako je važno da stalno podstičemo plodonosnu i prosperitetnu saradnju SAD i Srbije, kako danas, tako i u budućnosti“, zaključila je premijerka.

Brnabić je, na kraju obraćanja, izrazila posebnu zahvalnost kongresmenu Tedu Pou, kopredsedavajućem Srpskom kongresnom kokusu, koji, kako je istakla, godinama neumorno i posvećeno radi na promociji prijateljstva između dva naroda i jačanju veza između dve zemlje.

U ime predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, predsednica Vlade je uručila kongresmenu Pou orden koji simbolizuje zahvalnost države i naroda Srbije na svemu što je učinio na jačanju naših odnosa.

Na svečanosti povodom obeležavanja jubileja, zvanicama su se obratili i episkop istočnoamerički Irinej, zamenica pomoćnika sekretara odbrane SAD Lora Kuper, šef Potkomiteta za evropsku i regionalnu bezbednosnu saradnju u Senatu Ron Džonson i kopredsedavajući Srpskom kongresnom kokusu Ted Po.

Predsednica Vlade će imati odvojene sastanke sa senatorom Ronom Džonsonom, predsedavajućim Potkomitetu za Evropu Senata, senatorom Tomom Kotonom, članom Vojnog komiteta Senata i kongresmenom Stivom Stiversom, narednim predsedavajućim Srpskom kokusu.

Brnabić će posetu završiti učešćem na okruglom stolu u organizaciji Međunarodnog republikanskog instituta.

Govor prvog potpredsednika vlade i ministra spoljnih poslova, Ivice Dačića, na svečanosti:

„Veoma mi je drago da se ono o čemu sam govorio godinama unazad na ovakav način obeležava u Vašingtonu, ali i u Beogradu.
Izvukao sam iz zaborava to što se desilo pre 100 godina i počeo sa pričom koja je danas postala nešto o čemu se govori javno od strane američke administracije. Govorim o činjenici da smo imali veliku podršku SAD-a za vreme Prvog svetskog rata, kao i da je predsednik SAD-a Vudro Vislon u svojim tačkama koje je objavio za rešenje svetske krize Srbiju i srpski narod stavio u te tačke, između ostalog, govoreći  da Srbija treba da dobije bezbedan i otvoren izlazak na more.
SAD su uvidele svu veličinu žrtve koje su podnele Srbija i srpski narod za vreme Prvog svetskog rata, naravno, naša saradnja se nastavila i za vreme Drugog svetskog rata.
Obnovio sam tu priču i u Beogradu će uskoro biti otkriven spomenik Vudro Vilsonu.
Takođe kada smo počeli da istražujemo, otkrilo se i da je još 1919. godine Beograd platou ispred Železničke stanice dao ime po Visonu. Sada planiramo da možda napravimo i zajednički spomenik Vilsonu i Pupinu jer oni simbolizuju američko-srpsko prijateljstvo.
Bitno je da probamo da iskoristimo ovaj veliki jubilej za resetovanje naših odnosa. Nit saradnje, kooperacija i podrška se izgubila tokom svih ovih decenija. Nismo našli zajedničke interese i imenitelj u tom periodu i vreme je za popravljanje odnosa. Važno je da se o ovome razgovara sa novom američkom administracijom i mislim da je to šansa za Srbiju i srpski narod.
Danas sam imao veoma dobar sastanak sa pomoćnikom državnog sekretara SAD-a Vesom Mičelom. Nova administracija želi da čuje srpske predloge, stavove i da predloži kreativna rešenja, a ne da se bazira na onome što je već postalo kliše i što je radila prethodna administracija.
Važni su ovi kontakti, važno je što su danas ovde premijerka Srbije, premijerka Republike Srpske, što su ovde američki kongresmeni i drugi predstavnici američke administracije.
Imaću sastanak sa savetnikom američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom i učestvovaću na Konferenciji o religijskim slobodama koju je sazvao državni sekretar Majk Pompeo.
Ovo je dobra prilika da se pronađu zajednički interesi koje smo izgubili svih ovih decenija i oni se samo mogu pospešivati ovakvim događajima.
U subotu nas očekuje sličan događaj u Beogradu kada će na rezidenciji američkog ambasadora biti podignuta srpska zastava.“

Check Also

Gujon: Za Srbe u regionu 1,5 miliona €, širi se mreža škola srpskog

Budžet Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, za narednu godinu, namenjen Srbima …