Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik otkrili su večeras spomen ploču na mostu na Rači, u znak sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji hrvatske vojske i policije „Oluja“, koji su tim mostom prešli u Srbiju.
Vučić i Dodik su zatim položili vence na spomen ploču, nakon što je patrijarh Irinej služio pomen stradalima,
Most na Rači je nemi svedok stradanja i patnje Srba 1995. godine, koji su izbegli iz Krajine, u napadu hrvatske vojske i policije u akciji „Oluja“.
Preko tog mosta, koji spaja Semberiju sa Srbijom, spasavajući svoje živote i živote svoje dece od zločina i sigurne smrti, kao žrtve etničkog čišćenja, na stotine hiljada Srba prešlo je tim mostom i došlo u Srbiju, u kojoj su našli utočište i nadu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je večeras da od 2014. godine Srbija i Republika Srpska zajednički obeležavaju srpska stradanja.
I na tu činjenicu veoma sam ponosan. Milorad Dodik i ja smo to predložili, a srećan sam i ponosan što vidim da je gotovo celokupan narod razumeo značaj te ideje, rekao je Vučić.
On je istakao da se zločini nazivaju pravim imenima i da je zahvalan svima koji su razumeli da moramo da imamo poštovanje prema sebi.
Narode srpski ne zaboravi da više niko u Evropi i svetu ne govori o genocidu u NDH, naveo je on.
Predsednik Srbije je ukazao na to da su srpski gradovi i sela opusteli.
Ta matrica je postavljena, teško ćemo je danas i sutra izmeniti, ali imamo obavezu prema deci da im istinom otvorimo oči, istakao je predsednik Srbije.
Vučić je naglasio da su Srbija i Republika Srpska uspele da kažu „ne“ lažima i da poruče da Srbija živi, da neće nestati i da neće nositi žig sramote koji su joj stavili.
Prema njegovim rečima, Srbija želi pomirenje, ali poniženje nikada i da samo traži da se pokaže pijetet prema srpskim žrtvama.
Da se kaže da je u Jasenovcu stradao ceo narod, kao i u Jadovnu i Prebilovcima, i na Petrovačkoj cesti, samo zato što su nosili srpsko ime i prezime. Mi smo imali snage da kada god su Srbi negde nešto učinili da to ne sakrivamo. Nemojte da nas terate da slavimo zajedno sa vama ubijanje Srba. Nećemo da slavimo tragediju srpskog naroda, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je poručio da više neće biti „Oluja“ protiv srpskog naroda.
Više nikada nećemo dozvoliti da bilo ko i bilo kada ubija i Srđana i Mrđana i Mlađena. Srbija više nikad neće biti tako mala i slaba da bi mnogi u regionu i svetu bili zadovoljni, istakao je predsednik Srbije i dodao da Srbija nikada neće pristati na poniženje.
On je ukazao da je u Hrvatskoj broj Srba sveden na statističku grešku i da je pitanje zašto drugi o tome ćute i traže od Srbije da o tome ćuti.
Zar ne bi trebalo pravda da bude ista za sve?, upitao je predsednik Srbije.
Vučić je poručio da je krvi bilo dosta i da je ovom prostoru potreban život.
Pamćenje nam omogućuje da cenimo život, da ga ne trošimo olako, naveo je Vučić.
On je istakao da Srbija, kada priča o zločinima nad narodom, govori o muci, tuzi, čemeru i stradanju i da se nikada ne raduje tuđim žrtvama i muci.
Dok žive Srbija i Republika Srpska zločin nad krajiškim narodom ne sme i neće biti zaboravljen, poručio je predsednik Srbije.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik ocenio je da srpski narod danas ima svoju slobodu u Republici Srpskoj i Srbiji i istakao da se danas odaje pošta srpskim žrtvama i da je deo plana da Srbi više ne postoje bila zločinačka akcija „Oluja“.
Dodik je podsetio da je „Oluja“ izvedena uz blagoslov velikih sila kao konačan deo procesa progona Srba.
Srpski član Predsedništva BiH je govoreći o Hrvatskoj, upitao kako neko može da obeležava kao važan dan to što je proterano 250.000 Srba i kako neko može to da slavi.
Kome se ta domovinska zahvalnost upućuje?, upitao je Dodik.
On je istakao da srpski narod neće nestati i da „ljubi slobodu i da je za nju stradavao vekovima“.
Dodik je podsetio i da srpskom narodu u Hrvatskoj nije vraćena imovina, kao i da se zabranjuje ćirilica.
Patrijarh srpski Irinej rekao je da danas obeležavamo tužan i tragičan događaj koji je doživeo naš nevini narod pre 25 godina i to ne od nekog dalekog i nepoznatog naroda, već od naroda koji govori istim jezikom i ima gotovo istu veru.
Patrijarh Irinej je nakon služenja pomena svim stradalim Srbima u akciji „Oluja“ na mostu na Rači rekao da jedina krivica srpskog naroda koji je živeo u oblasti Hrvatske to što su to bili etnički Srbi i pravoslavni po veri.
On je naglasio da je srpski narod plaćao cenu za svoje ime i veru životom još od 1941. godine i da je, na žalost, plaća i danas.
Obeležavamo 25 godina od strašnog stradanja, kada je preko ovog mosta prešlo 250.000 proteranog i unesrećenog srpskog naroda uglavnom nejači lišenog svojih domova i života najbližih, kao najtragičniji događaj u našoj istoriji, poručio je patrijarh Irinej.
Obeležavanju Dana sećanja na stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji „Oluja“ prisustvovale su i predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.
Autor: Tanjug