izvor: Politika
Savez srpskih udruženja u Norveškoj saopštio je da je zajedničkom akcijom Srba u Norveškoj i norveških prijatelja Srba i Srbije zaustavljen pokušaj revizije antifašističke istorije u režiji Gorane Ognjenović i Nataše Mataušić iz Hrvatske. Posle velikog pritiska koji je usledio od Saveza srpskih udruženja, velikog broja Srba i norveških prijatelja, kao i ambasade Republike Srbije u Oslu, Univerzitet u Oslu je, samo tri dana posle početka akcije, u sredu, 30. januara, otkazao otvaranje sporne izložbe i za novembar 2013. odložio novu postavku, kojoj će prethoditi šira stručna debata, preneo je Tanjug.
U okviru projekta „Zahvalnost narodu Norveške” na Univerzitetu u Oslu bila je zakazana izložba u galeriji „Sverdrup” u periodu od 14. februara do 5. aprila, a izložba je trebalo da predstavi istoriju jugoslovenskih interniraca u nacističkim logorima u Drugom svetskom ratu u Norveškoj i da se na taj način izrazi zahvalnost norveškom narodu. Organizovanje ove izložbe bi bilo za svaku pohvalu, da autorka Gorana Ognjenović nije u svojim prethodnim člancima i konceptu izložbe „drsko negirala činjenicu da je među internircima bilo 89 odsto (po nekim norveškim izvorima čak i 94 odsto) Srba”, kaže se u saopštenju.
U svojim ranijim člancima, Ognjenovićeva je većinu srpskih interniraca okvalifikovala kao pravoslavne Hrvate i Bosance, ni rečju ih ne pominjući u svojoj izložbi. „Svako naknadno etnificiranje žrtava apsolutno je neprihvatljivo, naročito ako je bazirano na iskrivljenim činjenicama i sa ciljem dobijanja dnevnopolitičkih poena. U prilog ’ozbiljnosti’ projekta ide i činjenica da su na otvaranje izložbe pozvani i najavljeni gosti iz ambasada Republike Hrvatske i BiH, ali ne i Republike Srbije”, navedeno je u saopštenju.
Ističe se da je jedan deo izložbe trebalo da bude posvećen sistemu koncentracionih logora „Jasenovac”, gde bi se predstavio „zvaničan” broj žrtava od 80.914, iako svi relevantni izvori ukazuju da je taj broj bio najmanje 6-7 puta veći. Upravo je koautorka izložbe Nataša Mataušić bila na čelu Memorijalnog centra „Jasenovac” kada je ovaj projekat minimalizacije žrtava pokrenut, dodaje se u saopštenju.
„Takođe, iz izložbene postavke su uklonjeni predmeti kojima su žrtve ubijane, veliki broj fotografija i dokaza i umesto njih postavljena nekakva umetnička postavka, sa jednim jedinim ciljem, negacije brutalnosti i minimalizacije broja žrtava. Njen deo zadatka u okviru sporne izložbe u Oslu očigledno je bio da se, uz zahvalnost norveškom narodu, ’serviraju’ podaci koji minimalizuju razmere zločina u Jasenovcu”, navodi se u saopštenju.
Povodom izložbe, u subotu, 26. januara, formiran je akcioni tim u okviru Saveza srpskih udruženja u Norveškoj koji je preduzeo akciju protesta i zaustavljanja revizionističke izložbe. Akciju su podržale obe parohije u Norveškoj, a dobijen je i blagoslov episkopa britansko-skandinavskog Dositeja. U svoje ime protestovali su, između ostalih, i naši norveški prijatelji, među kojima valja pomenuti Franka A. Haugena, Knuta F. Torešena, istoričara iz Arendala i eksperta za istoriju Drugog svetskog rata, kao i Kristijana Kaša, bivšeg oficira norveške vojske koji je srpskoj javnosti postao poznat kada je uputio javno izvinjenje zbog NATO bombardovanja Srbije.
Imena autorki takođe su izbrisana sa zvanične stranice galerije „Sverdrup”, kaže se u saopštenju.
Akcija Saveza srpskih udruženja se nastavlja i njihov osnovni zahtev je, kako navode, trajno uklanjanje Gorane Ognjenović i Nataše Mataušić iz svih daljih projekata vezanih za istoriju naroda na Balkanu, pošto njihov rad, „ide u potpuno suprotnom pravcu od pomirenja naroda na Balkanu”.