Srpska koalicija za Vukovar

izvor: RTS

Petnaestog juna u Vukovaru će se održati vanredni lokalni izbori za gradonačelnika i članove gradskog veća. Značaj ovih izbora je što će, prvi put, sve srpske političke opcije ovog grada nastupiti ujedinjene u koaliciju.

Zajedničku listu sa dvadeset jednim kandidatom za Gradsko veće i zajedničkim kandidatom za gradonačelnika potpisali su predsednik Samostalne demokratske srpske stranke, Vojislav Stanimirović i predsednici Srpske narodne stranke, odnosno Nove srpske stranke Zoran Kojić i Svetislav Lađarević.

SDSS je do sada bio jedina partija koja je imala svoje predstavnike u gradskom veću Vukovara. Ali, u ovoj stranci smatraju da sada neće doći do većeg rasipanja glasova, kao što je to do sada bio slučaj.

„Smatramo da je do sada ovo što smo radili bila jedna nepotrebna disperzija srpskih glasova i da su ljudi nezadovoljstvo svojim položajem, zbog posla i onog što mi nismo mogli da učinimo, iz nekog imata glasali za neke druge opcije, mada mi praktično, što se tiče stranaka imamo slične, od svetonazorskih do nekih interesnih potreba i jednih i drugih i trećih, i zato smo smatrali da bi ovo mogao biti trenutak da zajdno nastupimo i osvojimo što više mandata i da ti mandati na ovim vanrednim izborima u gradu Vukovaru budu presudni ko će upravljati ovim gradom“, kaže Vojislav Stanimirović, predsednik SDSS-a.

Nosilac liste biće Vojislav Stanimirović, a zajednički kandidat za gradonačelnika Vukovara biće Dragan Crnogorac. Koalicioni partneri dobili su mesta kandidata za zamenike gradonačelnika, kao i peto, odnosno šesto mesto na zajedničkoj listi za Gradsko veće.

„Ovaj sporazuma je, verujemo, presedan koji se dogodio u gradu Vukovaru, kako za najjaču opciju SDSS, tako i za nas, da smo na jedan jednostavan i kvalitativan način uspeli da se dogovorimo, i da ponudimo našim sugrađanima, našim Srbima u gradu Vukovaru, da nam daju poverenje da bismo postali najvažniji faktor u gradu Vukovaru, da ne mogu da donose odluke bez nas, jer kako oni vole da kažu, mi ovde nismo gosti, već domaći. Mi imamo pravo, a smatramo da ćemo vrlo brzo imati i mogućnost da upravljamo adekvatno ovim gradom“, kaže Zoran Kojić, predsednik SNS-a.

Na jedinstvo srpskih stranaka u gradu uticali su i koalicioni sporazumi na hrvatskoj desnici, kao i dobro poznata dešavanja u Vukovaru, u poslednjih više od godinu dana.

„Mislim da je danas teško biti Srbin u Vukovaru, a nije to bilo lako ni u prethodnim godinama,ali da smo se vratili u jednu istoriju koja nije bila dobra ni za jedan narod u ovom gradu. Vraćamo se kroz retoriku, kroz činjenja pojedinaca, i imamo zbog toga problema. Sada smo shvatili da je konačno sazrelo vreme da nastupimo zajednički, da snažimo našu politiku, da se predstavimo našem narodu kao jednistvena opcija, da pokažemo to zajedništvo, i da pokažemo jedni drugima u Vukovaru da mi možemo zajedno, da imamo zajedničke interese i da želimo da ih ostvarimo“, kaže Svetislav Lađarević, predsednik NSS-a.

Srpska zajednica u Vukovaru prema zakonu ima pravo na 7 od 21 većnika. Ako sedam srpskih predstavnika ne uđe direktno u gradsko veće, taj broj se popunjava Srbima sa lista koji dobiju najviše glasova, a do sada su to najčešće bili Srbi sa SDP-ove, pa čak i HDZ-ove liste.

Check Also

Gujon: Za Srbe u regionu 1,5 miliona €, širi se mreža škola srpskog

Budžet Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, za narednu godinu, namenjen Srbima …