Председник Републике Србије Александар Вучић и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик открили су вечерас спомен плочу на мосту на Рачи, у знак сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији хрватске војске и полиције „Олуја“, који су тим мостом прешли у Србију.
Вучић и Додик су затим положили венце на спомен плочу, након што је патријарх Иринеј служио помен страдалима,
Мост на Рачи је неми сведок страдања и патње Срба 1995. године, који су избегли из Крајине, у нападу хрватске војске и полиције у акцији „Олуја“.
Преко тог моста, који спаја Семберију са Србијом, спасавајући своје животе и животе своје деце од злочина и сигурне смрти, као жртве етничког чишћења, на стотине хиљада Срба прешло је тим мостом и дошло у Србију, у којој су нашли уточиште и наду.
Председник Србије Александар Вучић поручио је вечерас да од 2014. године Србија и Република Српска заједнички обележавају српска страдања.
И на ту чињеницу веома сам поносан. Милорад Додик и ја смо то предложили, а срећан сам и поносан што видим да је готово целокупан народ разумео значај те идеје, рекао је Вучић.
Он је истакао да се злочини називају правим именима и да је захвалан свима који су разумели да морамо да имамо поштовање према себи.
Народе српски не заборави да више нико у Европи и свету не говори о геноциду у НДХ, навео је он.
Председник Србије је указао на то да су српски градови и села опустели.
Та матрица је постављена, тешко ћемо је данас и сутра изменити, али имамо обавезу према деци да им истином отворимо очи, истакао је председник Србије.
Вучић је нагласио да су Србија и Република Српска успеле да кажу „не“ лажима и да поруче да Србија живи, да неће нестати и да неће носити жиг срамоте који су јој ставили.
Према његовим речима, Србија жели помирење, али понижење никада и да само тражи да се покаже пијетет према српским жртвама.
Да се каже да је у Јасеновцу страдао цео народ, као и у Јадовну и Пребиловцима, и на Петровачкој цести, само зато што су носили српско име и презиме. Ми смо имали снаге да када год су Срби негде нешто учинили да то не сакривамо. Немојте да нас терате да славимо заједно са вама убијање Срба. Нећемо да славимо трагедију српског народа, рекао је Вучић.
Председник Србије је поручио да више неће бити „Олуја“ против српског народа.
Више никада нећемо дозволити да било ко и било када убија и Срђана и Мрђана и Млађена. Србија више никад неће бити тако мала и слаба да би многи у региону и свету били задовољни, истакао је председник Србије и додао да Србија никада неће пристати на понижење.
Он је указао да је у Хрватској број Срба сведен на статистичку грешку и да је питање зашто други о томе ћуте и траже од Србије да о томе ћути.
Зар не би требало правда да буде иста за све?, упитао је председник Србије.
Вучић је поручио да је крви било доста и да је овом простору потребан живот.
Памћење нам омогућује да ценимо живот, да га не трошимо олако, навео је Вучић.
Он је истакао да Србија, када прича о злочинима над народом, говори о муци, тузи, чемеру и страдању и да се никада не радује туђим жртвама и муци.
Док живе Србија и Република Српска злочин над крајишким народом не сме и неће бити заборављен, поручио је председник Србије.
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик оценио је да српски народ данас има своју слободу у Републици Српској и Србији и истакао да се данас одаје пошта српским жртвама и да је део плана да Срби више не постоје била злочиначка акција „Олуја“.
Додик је подсетио да је „Олуја“ изведена уз благослов великих сила као коначан део процеса прогона Срба.
Српски члан Председништва БиХ је говорећи о Хрватској, упитао како неко може да обележава као важан дан то што је протерано 250.000 Срба и како неко може то да слави.
Коме се та домовинска захвалност упућује?, упитао је Додик.
Он је истакао да српски народ неће нестати и да „љуби слободу и да је за њу страдавао вековима“.
Додик је подсетио и да српском народу у Хрватској није враћена имовина, као и да се забрањује ћирилица.
Патријарх српски Иринеј рекао је да данас обележавамо тужан и трагичан догађај који је доживео наш невини народ пре 25 година и то не од неког далеког и непознатог народа, већ од народа који говори истим језиком и има готово исту веру.
Патријарх Иринеј је након служења помена свим страдалим Србима у акцији „Олуја“ на мосту на Рачи рекао да једина кривица српског народа који је живео у области Хрватске то што су то били етнички Срби и православни по вери.
Он је нагласио да је српски народ плаћао цену за своје име и веру животом још од 1941. године и да је, на жалост, плаћа и данас.
Обележавамо 25 година од страшног страдања, када је преко овог моста прешло 250.000 протераног и унесрећеног српског народа углавном нејачи лишеног својих домова и живота најближих, као најтрагичнији догађај у нашој историји, поручио је патријарх Иринеј.
Обележавању Дана сећања на страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ присуствовале су и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и председница Републике Српске Жељка Цвијановић.
Аутор: Танјуг