Група од двадесетпеторо српске деце основношколског узраста из Пакраца и околине Крњака из Р. Хрватске провела је у Београду четири дана. Посетили су Председништво Републике Србије где су разговарали са председником Александром Вучићем, Скупштину Града Београда, Народну скупштину Републике Србије и Министарство спољних послова чија је Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону у оквиру редовних активности организовала ову посету.
Гости Министарства спољних послова и Београда су већином била деца повратника припадника српске националне мањине који су у току операција „Бљесак и „Олуја“ били приморани да напусте своје домове. Данас су ова деца активна у српској заједници, углавном похађају додатну наставу српског језика и културе и веронауку и учествују у раду српских удружења СКД „Просвјета“ и Вијећа српске националне мањине. У пратњи деце били су и председници Вијећа српске националне мањине из Пакраца Никола Ивановић и из Крњака Дејан Михајловић.
Малишанима се највише допало то што су упознали председника Србије и што су се са њим фотографисали, а новинарима су рекли и да се радују што су обишли зграду Председништва, док им је „водич” био генерални секретар председника, Никола Селаковић.
Мање познати моменти у сликама
Посете институцијама су већином пратили престонички медији, али мање је познато да су децу у Дому народне скупштине Републике Србије поздравили посланици у току заседања, и да су мали гости у пратњи домаћина потпредседника НС Верољуба Арсића добили прилику да за говорницом у Малој сали Парламента предложе и гласају „нове законе“.
У току обиласка Београдске тврђаве, Дечји културни центар приказао је део едукативног програма „Београд кроз векове“ у оквиру којег су српска деца из Хрватске „имала сусрете“ са историјским личностима: кнезом Михаилом Обреновићем, Кнегињом Милицом и Карађорђевим устаником Остојом Кондом.
Код Деспотове куле и капије кнегиња Милица је деци открила какав је положај Србија имала у сложеним међународним политичким приликама после Косовког боја и како је њен син Деспот Стефан Лазаревић учинио Београд престоним градом.
Код Карађорђеве капије устаник Остоја Конда је младим гостима дочарао како је 1806. године учествовао у ослобађању Београдске тврђаве и надмудрио турску стражу омогућивши својим саборцима предвођеним Узун Мирком Апостоловићем да продру у тврђаву.
Код Спомен обележја предаје кључева Кнез Михаило Обреновић је гостима испричао о догађајима на Чукур чесми, успешној дипломатској мисији која је уследила након турског бомбардовања Београда и о предаји кључева Београда, Шапца, Кладова, Смедерева, Соко града која се одиграла 1867. године.
У Народној библиотеци прошетали су „путем знања“ и између осталог посетили легате Милоша Црњанског и Милана Ракића, али и добили јединствену прилику да се лабораторији за конзервацију упознају са начином на који се „књиге лече“.
С обзиром на то да је већинска жеља младих гостију била да посете стадион ФК „Црвена звезда“ – стадион „Рајко Митић“, обилазак Маракане је организован последњег, четвртог дана.
У групи је, међутим, био само један навијач ФК „Партизан“ који је био довољно одважан да призна да је мањина. На предлог Председника Србије Александра Вучића Стефанова храброст је посебно награђена.