srlaten

Српско-канадска привредна комора за јачање сарадње

Новоименовани амбасадор Србије у Канади Михаило Папазоглу изјавио је да Србија треба да искористи сваку могућност да ојача економску сарадњу са том високоразвијеном земљом и најавио да ће сутра бити основана српско-канадска привредна комора на иницијативу канадских компанија које послују у нашој земљи.

ambasada-srbije-u-kanadi

„Реч је о озбиљним компанијама и ‘озбиљном свету’. У питању су веома важни сектори – рударство и енергетика који запошљавају велики број људи“, рекао је Папазоглу у разговору са члановима Одбора Скупштине Србије за спољне послове.

С тим у вези, Папазоглу је подсетио да је Србија издала 80 одсто лиценци за рударско-геолошка истраживања канадским компанијама на својој територији.

Он је навео и мало познат податак да, захваљујући извозу ‘Фијата’ у Канаду, „имамо суфицит у трговинској размени, што је реткост за сарадњу са једном далеком и високоразвијеном државом“.

Говорећи о пројектима чија реализација је одмакла, Папазоглу је подсетио да је са канадским партнером потписан меморандум о изградњи реверзибилне хидроцентрале „Бистрица“, у вредности од 600 милиона долара.

„Њихови инвеститори су ту, али за њих нисте чули јер нису били део пропалих приватизација“, рекао је новоименовани амбасадор.

Он је најавио да ће сутра у амбасади Канаде у Београду бити отворена српско-канадска привредна комора, на предлог компанија те земље које послују код нас, оценивши да је реч о „иницијативи од огромног интереса“.

Подсећајући да су у последњих „13-14 година канадске компаније у Србији инвестирале милијарду и 400 милиона евра“, Папазоглу је рекао да то није безначајан податак јер се ради о новцу инвестираном у „структурним секторима“.

Он је оценио и да би отварање директне авио линије од Београда до Торонта, где је српска дијаспора и најбројнија, имало огроман подстицај за економску сарадњу и најавио да би то могло да се оствари на пролеће следеће године.

Подсећајући да је званична Отава међу првима признала једнострано проглашену независност Косова, Папазоглу је рекао да и у том случају важи политика „слажемо се да се не слажемо“.

Он је оценио да са Канадом морају да се интезивирају сви облици сарадње имајући у виду да се шефови дипломатија две земље нису састали 10-так година и да се то десило тек прошле године на маргинама једног међународног скупа у Украјини.

Папазоглу је додао да њега одласком на нову дужност у, како је навео, земљу стубова западне демократије, „чека мало већи почетак с обзиром да Србија нема амбасадора у Отави већ годину дана“.

Претходни амбасадор Србије у Канади био је Зоран Вељић који је на ту дужност постављен 2010, а опозван је у јануару 2013. године.

Папазоглу је рекао и да српска заједница спада у мање бројне дијаспоре у Канади и да броји до 200.000 људи, али да међу њима има и познатих Срба, попут књижевника Давида Албахарија, који већ годинама живи у тој земљи, али да је српски исељеник био и најпознатији канадски карикатуриста Душан Петричић.

Он је закључио и да треба радити на успостављању политике братимљења градова две земље, али да је за мање очекивати да се дође до напретка у визној политици Канаде која је регулисана посебним законом, чије измене представљају сложену процедуру.

Check Also

Гујон у Бања Луци: Настављамо кампању помоћи Србима из ФБиХ да сачувају своја имања

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону наставља кампању за пружање правне помоћи …