U prostorijama Uprave za dijasporu i Srbe u regionu održan je okrugli sto – tribina povodom regulisanja prebivališta u Republici Hrvatskoj. Učestvovali su Miroslav Maretić, načelnik službe za Upravne poslove MUP-a Republike Hrvatske, Pavica Pirija, ministar savetnik u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu, Tatjana Vukobratović Spasojević, šef Pravnog odseka Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske, Miodrag Linta, narodni poslanik, zamenik predsednika skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, dr Slavka Drašković, ispred Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Moderator skupa na kojem se okupilo više od 30 predstavnika izbeglih Srba iz Hrvatske, bio je Đorđe Aleksić iz Uprave za dijasporu i Srbe u regionu.
Prema hrvatskom Zakonu o prebivalištu svako je dužan da do 29.12.2014. godine ili odjavi prebivalište ili prijavi privremeni odlazak izvan Republike Hrvatske na 5 godina. Prijava privremenog odlaska iz R Hrvatske daje mogućnost da se zadrži lična karta (osobna iskaznica) R Hrvatske. Uslov da se po osnovu privremenog odlaska zadrži lična karta R Hrvatske jeste jedna od sledećih situacija:
1. U postupku obnove i povratka
2. U postupku stambenog zbrinjavanja
3. U slučaju privremenog boravka u inostranstvu: zbog posla, zbog školovanja, zbog dugotrajnog lečenja ili zbog nezaposlenosti ili nesposobnosti za samostalan život (izdržavana lica).
Miodrag Linta je istakao da je primena ovog zakonskog akta od strane diplomatsko – konzularnih predstavništava i policije Republike Hrvatske selektivna.
Dr Slavka Drašković je istakla da je ostalo još mesec dana do isteka roka da se reguliše prebivalište u Republici Hrvatskoj i da je važno da se u ovom trenutku još jednom informišu Srbi iz Hrvatske o mogućnosti i pravu da zadrže prebivalište narednih pet godina. Dodajući da je veoma dobro što ovoga puta imamo prisutne i predstavnike države Hrvatske, Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvastke i diplomatskog predstavništva Hrvatske, ona je pozdravila sve prisutne i podvukla da je Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, odnosno ranija Kancelarija, bila domaćin i nekoliko prethodnih skupova sa ovom temom, kao i da Srbi iz Hrvatske uvek mogu računati na pomoć i saradnju kada su teme koje su im važne u pitanju. Drašković je rekla i da je posle prethodnog skupa u julu mesecu sa istom temom, bilo nastavka koordinirane aktivnosti obaveštavanja i rešavanja pojedinačnih slučajeva pre svega preko Srpskog narodnog vjeća i da je važno da se zaključci sa ovog skupa i prethodno održanog skupa sa istim ciljem u Novom Sadu uvaže i koriste od strane hrvatskih organa koji rade na regulisanju prebivališta.
Zaključci sa ovog skupa biće navedeni u izveštaju Srpskog narodnog vijeća i prosleđeni hrvatskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao i Ministarstvu spoljnih poslova radi usklađivanja postupaka prilikom primanja dokumenata u diplomatsko – konzularnim predstavništvima i policiji Republike Hrvatske.
Informacija o prijavi privremenog odlaska