Председник Србије Томислав Николић открио је споменик српском научнику Николи Тесли поводом 70 година од његове смрти на Лонг Ајленду, надомак Њујорка.
Споменик се налази испред јединог сачуваног објекта у којем је Тесла живео и радио – лабораторије у Шорхему у Њујорку и дело је уметника Николе Коке Јанковића, члана Српске академије наука и уметности.
У делегацији Канцеларије за сарадњу са дијаспором налазе се директорка Славка Драшковић, заменик Александар Влајковић, уједно и председник Организациног одбора за подизање споменика, као и специјални саветник Миломир Мандић.
У свечаном програму учествују виолиниста Стефан Миленковић, пијанисткиња Марина Арсенијевић и глумац Џек Димић.
У Сталној мисији Републике Србије при Уједињеним нацијама у среду, 25. септембра биће отворена изложба „У Теслину част“ и додељено ордење председника Србије заслужним странцима.
Сви споменици Тесли у част
Споменик Николи Тесли који данас у Њујорку открива председник Србије један је у низу споменика широм света посвећених успомени на великог америчког научника српског порекла.
У САД, на Нијагариним водопадима, постављена је 1976. године реплика Теслиног споменика, дело Франа Кршинића, који се налази и у Београду.
Са канадске стране Нијагариних водопада је 30 година касније, 2006. године постављен још један Теслин споменик, аутора Леслија Дрисдејла, а сви водећи технички универзитети у САД имају бисту Николе Тесле.
У Њујорку, на Менхетну испред српске цркве Светог Саве налази се споменик Николи Тесли.
У Калифорнији је недавно покренут пројекат са циљем да се прикупе средства којим би се направила и поставила Теслина статуа у Силиконској долини. Споменик би требало да буде постављен у месту Пало Алто, за који је локацију обезбедио Доријан Портер, а у пројекат је укључио и једног уметника из Берклија, који ће статуу направити.
Споменик Тесли, рад Франа Кршинића, постављен је у Београду испред зграде техничких факултета, пре тачно пола века, 1963. а на аеродрому „Никола Тесла“, 2006. године – рад Дринке Радовановић. Споменик на аеродрому висок је 3,5 метара.
Име Николе Тесле носе Електротехнички институт у Београду, основан 1936, средња техничка школа у Београду, Библиотека Универзитета у Нишу, две термоелектране у Србији…
Теслиним именом названи су једно насеље и стара фабрика сијалица у Панчеву, која је управо у стечају, па је неизвесна и судбина Теслине статуе која се налази недалеко од улаза у круг предузећа. Споменик је постављен 1954. године. Предвиђа се његово премештање на неку од локација у центру Панчева.
У Музеју Николе Тесле у Београду налази се бронзана биста коју је по Теслиној жељи израдио његов пријатељ, вајар Иван Мештровић. Одливци ове бисте налазе се и у Техничком музеју у Бечу и Музеју Лике у Госпићу.
Споменик у облику бисте Николи Тесли у Новом Саду, постављен је 2006. испред Факултета техничких наука године на дан факултета. Аутор је вајар Владимир Јокановић.
Споменик у Бањалуци, Република Српска, откривен је 2007. године, а у Међашима код Бијељине пре две године.
Новопостављени споменик Тесли у Њујорку, реализован је под покровитељством председника Србије, Канцеларије Владе Србије за сарадњу са дијаспором, Сталне мисије Србије при УН и Генералног конзулата Србије у Њујорку.
Од 2006. у Теслином родном Смиљану код Госпића, сада Хрватска, постављена је нова статуа Тесле, рад Миле Блажевића.
Од те године, када је обележаван век и по од Теслиног рођења, статуа Тесле, рад Ивана Мештровића, премештена је у центар Загреба. Мештровићева статуа је претходно била постављена у Институту Руђер Бошковић средином педесетих година 20. века. У Загребу постоје и спомен обележја у згради Техничког музеја, рад Емила Бохутинског из 1932. године, као и у згради Електротехничког факултета.
Од 2002. године у холу зграде Мађарског радија у Будимпешти, где је Тесла живео и радио, налази се једна биста Николе Тесле поклон Радио Београда.
У Прагу, где се Тесла школовао, у улици која сада носи његово име постављен је камен темељац за споменик Николи Тесли.
У Јапану, у граду Јокохами, две године касније откривена је биста Тесле у Историјском музеју електричне енергије. Биста Тесле од септембра 2006. налази се и у једној московској средњој школи.
У Српском центру Западне Аустралије постављена је његова биста 2006. године, рад је вајара Јована Радановића. Једна спомен биста налази се и у згради Универзитета Западне Аустралије.
Сматра се да у свету данас постоји више од четрдесет спомен обележја Николи Тесли, од чега више од половине у САД.
Никола Тесла је рођен 10. јула 1856. у Смиљану, у Лици, тада Војна граница (Војна крајина) у склопу Аустрије, данас Република Хрватска. Генијални иноватор и потпуни усамљеник, Тесла је умро у јеку Другог светског рата у Њујорку, 7. јануара 1943. године. Урна с његовим пепелом пренета је 1951. године у Београд и чува се у Музеју Николе Тесле у Крунској улици.