У организацији одбора СПКД „Просвјета“ у Аустрији, свечано је почела са радом „Школа српског језика“ у Бечу, у посебно преуређеној сали храма Светог Саве у трећем бечком округу, саопштила је информативна служба „Просвјете“.
Свечаност је отворио протојереј-ставрофор Крстан Кнежевић у име владике аустријско-швајцарског г. Андреја, истакавши задовољство тиме да велики број српске деце у Бечу најзад има прилику да учи свој језик и више сазна о својој постојбини и пореклу.
Присутне је поздравио амбасадор Србије у Аустрији Перо Јанковић, надахнутим говором у коме је похвалио Просвјету као организатора школе, нарочито истакавши потребу да држава Србија организационо и суштински још више подржи пројекте као што је овај. Он је позвао припаднике српске заједнице у Бечу, све заинтересоване и родитеље да на сваки начин помогну да ова школа постане прворазредна образовна институција за све грађане Србије у Аустрији, али и све Србе који овде живе и све оне који желе да уче наш језик и сазнају више о српској култури.
Председник „Просвјете“, проф. Срђан Мијалковић, захвалио је амбасадору, присутним гостима, СПЦ у Бечу на великој подршци, а посебно тиму „Просвјете“ на ангажману у припреми и организовању школе . Он је подсетио на то да је ово школа свих Срба који живе у Бечу.
„Ова школа ће бити онаква каквом је сви ми будемо направили. Сутра може постати још већа и боља, ако сви ми станемо иза ње и подржимо је. То зависи од нас самих и љубави према нашој деци и њиховој потреби за образовањем, чиме би постали и бољи грађани државе у којој сви живимо.“, рекао је Мијалковић.
Полазници школе разврстани су по старости и нивоу предзнања језика, а наставница Љубица Карић је њима и родитељима представила програм рада и методику наставе. Организатори планирају да отворе одељења и у просторијама осталих бечких цркава, јер заинтересованих ученика, али и школованих наставника има довољно .
Средства за почетак ове школе обезбедила је сама „Просвјета“, а настава ће за сада бити бесплатна стоји у саопштењу. Школа је проистекла из истоименог прошлогодишњег пројекта (2013.) који је суфинансирала тадашња Канцеларија за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Владе Републике Србије.
При аустријском Министарству просвете, српски језик није регистрован самостално, тако да, формално, за тамошње образовне институције не постоји. У Аустрији је заступљен модел БКС (Бошњачко – Хрватско – Српски). Српски језик је, после немачког, најзаступљенији језик у Бечу и говори га готово сваки десети грађанин тог града.